Çağımızda Dil Öğrenmeli miyiz?

Dil öğrenmek hangi çağda olursanız olun size sayısız fayda ve avantaj sağlayan bir eylemdir. Yeni bir dil öğrendiğinizde kendinize tahmin edemeyeceğiniz kadar şey katar, geleceğinize önemli bir yatırım yaparsınız. Yabancı bir dil öğrendiğinizde yalnızca özgeçmişinizi geliştirmez aynı zamanda sosyal yaşamınızı bununla birlikte beyin faaliyetlerinizi güçlendirirsiniz. Gelin bugünkü yazımızda çağımızda dil öğrenmenin gerekliliğini inceleyelim.

Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Çağımızda Yabancı Dil Eğitimi

Birçok insan yabancı dil öğrenmenin zor ve uzun süren bir iş olduğunu düşünür ancak çağımız yabancı dil öğrenmeyi son derece kolaylaştırmıştır. Özellikle teknolojinin yabancı dil eğitimine dahil olması dil eğitimini hem kolay hem de keyifli bir sürece dönüştürür. Bilgisayar başından, evinizden ayrılmanıza bile gerek kalmadan istediğiniz dili kolayca öğrenebilme lüksü çağımızın getirdiği bir lüktür. 

Çağımızda online yabancı dil öğrenmek kişiye sonsuz avantaj ve fayda sunar. Örneğin dil eğitimi çocukların bilişsel kabiliyetlerini artırır yetişkinlerde ise yaşlılığın getirdiği zihinsel deformasyonu azaltır. Çok dillilik zihinsel faaliyetler için çok önemli bir etkendir. Birden fazla dil bildiğinizde beyin fonksiyonlarınızın gelişmesini sağlar, zihinsel faaliyetlerinizi güçlendirebilirsiniz. Yabancı dil sayesinde problem çözme kabiliyetini ve karar verme becerilerini artırabilirsiniz.

Kültürlerarası iletişimde tartışmasız bir öneme sahip olan yabancı dil eğitimi sosyal yaşamınızı genişletmenize, hayatınıza yeni insanlar katmanıza yardımcı olur. İş bulmanızı kolaylaştıran yabancı dil  aynı zamanda seyahatlerinizi de kolaylaştırır. Yabancı dil bildiğinizde o dilin konuşulduğu her ülkeye dilediğiniz gibi seyahat edebilirsiniz.

Eğer siz de kendinize ”Bu çağda dil öğrenmeli miyim?” sorusunu soruyorsanız bunun yanıtı kesinlikle ”Evet”tir. Dil öğrenmenin yaşı, yeri ve zamanı yoktur. Yeni bir dili her yaşta öğrenebilirsiniz. Bulunduğunuz çağ dil öğrenmeniz için bir engel değil aksine kolaylıktır. Yeni bir dil öğrenerek kendinizi geliştirebilir, yaşamınıza yepyeni bir yön katabilir, farklı kültürlere maruz kalarak bakış açınızı geliştirebilirsiniz. Kısaca özetlememiz gerekirse kültür çeşitliliği içinde yaşanan dünyada yeni diller öğrenmek aslında isteğe bağlılıktan daha çok gerekliliktir. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Shopping Cart