IELTS Sınavına Hazırlanmanın Yolları

Geniş hali International English Language Testing System olan IELTS sınavı İngilizce konuşulan bir yerde yaşamak ya da çalışmak isteyenlerin girmesi gereken sınavlardan biri. 1989 senesinden beri uygulanan sınav dünya genelinde  145 ülkede ve binlerce kurum tarafından kabul görmekte. Dünyanın en önemli İngilizce seviye belirleme sınavlarından biri olarak geçen IELTS sınavına girmek istiyorsanız öncesinde önemli bir hazırlık yapmanız şart. Peki IELTS sınavına nasıl hazırlanılır? Sınava girmeden önce yapmanız gereken şeyler neler? 

IELTS Sınavına Hazırlanmak

Akademik ve genel eğitim olmak üzere iki türü bulunan IELTS sınavının her iki türünde de temel dil becerilerini değerlendiren dört bölüm bulunmaktadır:

  • Dinleme (30 dk): Dört ses kaydıyla ilgili 40 soru
  • Okuma (60 dk): Çeşitli okuma parçaları hakkında sorulmuş 40 soru
  • Yazma (60 dk): İki adet yazma görevi
  • Konuşma (11-14 dk): Konuşma ve sunum becerilerini ölçmeye yönelik sözlü mülakat

Yurt dışına çıkmak isteyenler için gerekli bir sınav türü olan IELTS için belirlenmiş resmi IELTS puanı sınava tüm katılanlar için en önemli ön koşullardandır. IELTS sınavında başarılı olanlar eğitim, vize başvurusu, göç formu, iş başvurusu gibi birçok konuda önceliklidir. Sınavlar İngiliz ve Amerikan İngilizcesi içerir ve her ikisini de kapsayacak şekilde düzenlenmiştir.

IELTS Sınavının Püf Noktaları

IELTS sınavına hazırlanmanın en iyi yolu bu sınav özelinde eğitim alabileceğiniz online dil kurslarına yazılmaktır. Vakitten tasarruf etmenizi sağlayan online dil kursları sayesinde evinizden ayrılmanıza gerek kalmadan vaktinizi sınava hazırlanarak geçirebilir, geleneksel kursa giderken harcayacağınız trafik, yol vs gibi ekstra zamanı test çözerek ya da tekrar yaparak değerlendirebilirsiniz.

IELTS için online İngilizce kursuna katılmak belli bir İngilizce seviyesine ulaşmak için şarttır. Eğitmenleriniz ile birebir yapabileceğiniz derslerinizde hem konuşma pratiği kazanarak sınavın önemli bir bölümünde aşama kaydedebilir hem de kendinizi geliştirerek sınava çok daha iyi hazırlanabilirsiniz. Zoqla olarak IELTS sınavına hazırlanan öğrencilerimize özel ders programları sunuyor, onları sınavı başarılı bir şekilde geçebilmeleri için uygun programlar ile destekliyoruz. Siz de eğer IELTS sınavına hazırlanıyorsanız İngilizce programlarımızı inceleyerek bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Shopping Cart