TOEFL Sınavında Başarılı Olmanın İpuçları

ABD’de Educational Testing Services şirketinin düzenlediği ve dünyaca önemi bulunan TOEFL (Test of English as a Foreign Language) kişilerin İngilizce seviyesini ölçen sınavlardan biridir. Standart Amerikan İngilizcesini üniversite düzeyinde kullanabilme ve anlayabilme yeteneğini ölçen TOEFL Amerika’da ve İngilizce eğitim veren üniversitelerde başvuru esnasında istenen bir sınav türüdür. Yılda birkaç kez yapılan ve hemen hemen tüm ülkelerde uygulanan TOEFL sınavında başarılı olmanın ipuçlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

TOEFL Sınavına Kimler Katılır?

TOEFL sınavına; 

  • Üniversitelerde yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenci adayları,
  • Yabancı dil gelişimlerini takip etmek isteyen İngilizce dili eğitimi alan öğrenciler,
  • Vize başvurusunda bulunacak öğrenciler ve çalışanlar,
  • Yabancı dil İngilizce öğrenim programına kabul başvurusu yapan öğrenciler,
  • Burs başvurusu yapmak isteyen ve sertifika almak isteyen adaylar,
  • Farklı bir ülkede yaşamını devam ettirmek isteyenler katılabilir. 

TOEFL Sınavında Nasıl Başarılı Olunur? 

TOEFL sınavı okuma, dinleme, yazma ve konuşma olmak üzere  bölümden oluşmaktadır.

  • Okuma : TOEFL sınavında okuma bölümü 3 ya da 4 metinden oluşur. Öğrenciler sınavın bu bölümüne hazırlanırken bol bol İngilizce kaynak okuyarak kendilerini geliştirebilir. Seviyeye uygun kitaplar, BBC, Financial Times, The Economist benzeri web siteleri ve makaleler bu bölümde başarılı olmak için okunması gereken kaynaklardır.
  • Dinleme : Dinleme bölümünde öğrenciler onlara verilen dinleme pasajlarını dinleyerek pasajla ilgili sorulan sorulara yanıt vermelidir. Bu bölümde başarılı olabilmek için öğrenciler bol bol dinleme egzersizleri yapmalıdır. Bunun için İngilizce altyazılı ya da altyazısız farklı programlar/dizi ya da tartışma programları izlenebilir.
  • Konuşma : Eğer konuşma bölümünde başarılı olmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey İngilizce speaking yapmak olmalı. Konuşmayı geliştirmek online kurslar sizin için önemli bir fırsattır. Online TOEFL İngilizce kursu çalışmalarında sık sık speaking pratiği yapabilirsiniz. Bunun dışında ayna karşısında konuşma pratiği, İngilizce chat yapmak ve gün içinde yakınlarınız ile birlikte İngilizce sohbet etmek de İngilizcenizi geliştirecektir.
  • Yazma : Yazma bölümünde ise katılımcıların 50 dakikalık süre içerisinde kendilerine verilen konu özelinde kompozisyon yazması gerekmektedir. Bu bölümde kelime ve gramer bilgisi çok önemlidir. Ne kadar çok yeni kelime öğrenerek kendinizi geliştirirseniz bu bölümde de o kadar başarılı olabilirsiniz.

Online TOEFL hazırlık kursu TOEFL sınavına hazırlanmak isteyenlerin tercih etmesi gereken kurs türlerindendir. Online İngilizce kursları ile birlikte TOEFL sınavına eğitmenlerini ile birlikte birebir bir şekilde hazırlanabilir ve kendinizi sınava daha iyi adapte edebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Shopping Cart