Masalların Yabancı Dil Eğitiminde Önemi

Çocuklar için yabancı dil eğitiminde masalların çok önemli bir yeri olduğunu biliyor muydunuz? Erken yaşta dil eğitiminin çocuklar üzerindeki faydalarını artık bilmeyen yoktur. Beyin kapasitesinin gelişiminden çocuğun öz güven kazanmasına, zihinsel faaliyetlerin artmasından hafızasının güçlenmesine kadar birçok anlamda oldukça faydalı olan dil eğitimi özellikle çocuk konuşmaya başladığı andan itibaren verilmeye başladığında son derece etkili. Masallar da çocuklara erken yaşta verilen bu eğitimde büyük önem taşıyor. Yazımızın devamında masalların yabancı dil eğitiminde önemine dair aradığınız soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Masallar ve Yabancı Dil Eğitimi

Masallar çocuk gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için kullanılan önemli araçlardır. Masallar ile büyüyen çocukların zihinsel ve dilsel becerileri daha kuvvetli olur. Bununla birlikte masalların çocukların motivasyonunu artırır, hayal gücünü kuvvetlendirir, sosyalleşmelerine katkıda bulunur. Masallar ile çocuklar doğruyu ve yanlışı ayırt edebilir, kendilerini masal karakterlerinin yerine koyarak empati yeteneklerini geliştirebilir. Çocuklara dil zevki, estetik bakış, vizyon ve yaşama sevinci gibi katkıları da bulunan masalların dil öğretiminde kullanımı da oldukça yaygındır. 

Özellikle 3-6 yaş arası verilen yabancı dil eğitiminde, çocuğun doğaçlama tekniği ile kurgulanan masallardan destek alması onun hem yabancı dili daha iyi öğrenmesine hem de kişisel gelişimini güçlendirmesine yardımcı olur. Masal ile birlikte verilen yabancı dil eğitimi sayesinde çocukların zihinsel ve dilsel becerileri gelişir. Bununla birlikte çocuk öğrendiği dilde düşünebilmeyi, hayal kurabilmeyi öğrenir. Çocuğun yaratıcılığını da güçlendiren masallar ile dil gelişim hızı artar, çocuk öğrendiği bu yeni dili çok daha rahat kavrayarak kısa sürede konuşmaya başlar. 

Dilsel yetilerinin işlevsellik düzeyinin artmasını sağlayan masallar özellikle doğaçlama teknikler ile verildiğinde faydasını bir kat daha artırır. Masal içerisinde geçen sözcükler ve kavramlar çocuğun yabancı dil kelime dağarcığına eklenerek, onun bu kelimeleri günlük hayatında da kullanmasına yardımcı olur. Bu da çocuğun daha özgün, daha yaratıcı, daha sosyal olmasını sağlar. Zoqla olarak çocuklar için yabancı dil eğitimlerimizde mümkün olduğunca doğaçlama tekniğiyle hazırlanmış masallardan destek alıyoruz. Siz de çocuğunuzun kısa süre içerisinde yabancı dil öğrenmesini istiyorsanız bizlerle iletişime geçerek onların hem eğlenmesini hem öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Shopping Cart